Kadooğlu Yağ 2022’de Kendi Enerjisini Üretecek

Kadooğlu Yağ, 2021 yılını büyük bir yerli ve yenilenebilir enerji yatırımı ile tamamlıyor. Gaziantep’te bulunan üretim tesisinin 19.000 m2’lik çatı alanına kurulumu tamamlanan güneş panelleri ile yıllık 4,5 milyon kWh enerji üretilebilecek.

Kadooğlu Holding bünyesinde faaliyet gösteren ve Türkiye’nin global pazarlarda önde gelen yağ markalarından biri olma yolunda ilerleyen Kadooğlu Yağ, üretimini Gaziantep OSB’de yer alan 50.000 m2 alan üzerinde gerçekleştirmektedir. Hayata geçirilen 1,5 milyon dolar tutarındaki dev Güneş enerjisi yatırım ile, bu tesis içinde yer alan fabrikanın çatısı güneş panelleri ile kaplandı. 3 MW kurulu güce sahip bu tesis ile yıllık 4,5 milyon kWh elektrik üretilmesi hedefleniyor. 

GES Doğal Dengenin Korunması İçin Önemli

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Kadooğlu Yağ CEO’su Celal Kadooğlu, gerçekleştirdikleri yatırımın önemine değinirken, çevreye saygılı bir şirket olma hedefiyle sürdürülebilir üretim yapma anlayışını benimsediklerini belirtti. Celal Kadooğlu değerlendirmesinde “Kadooğlu Yağ çatı üstü güneş enerji santrali çok uzun süredir gündemimizde olan bir projeydi. Yıllık elektrik tüketimimizin %36’sını karşılama kapasitesine sahip bu enerji tesisi yatırımı ile; üretimimizi yerli, yenilenebilir ve doğa dostu kaynaklardan sağladığımız enerji ile yapma imkanına sahip olduk. Böylece küresel sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda karbon ayak izimizi küçültürken, doğaya saygılı kurumsal sorumluluk projelerimize de yeni bir halka eklemiş oluyoruz.” dedi